
I julegave fik jeg denne vidunderlige garnvinde og et
krydsnøgleapperat af Michael, ja og så fik jeg sørme også et sæt af min dejlige faster, hendes mand og min lille fætter... Hvor heldig kan man være.
Nu tænker jeg - skal jeg beholde dem begge, eller sælge det ene sæt?
Nå men som I sikkert kan forestille jer, får jeg vendt en del garn op, sidst blev det dette lækre økologiske Gotlandske langhårede fåre uld fra Solbjerggård, det er super lækkert!

I forvejen havde jeg besluttet det skulle blive til et
bobbeltstrikket halstørklæde til min kære Michael. Derfor har jeg i et stykke tid arbejdet på et mønster, hvor jeg har hentet inspiration i de norske
sweatere Glæder mig umådeligt til at få det på pindene nu her inden længe. Når jeg en dag finder ud af at gemme som en
PDF (regner med Karen vil hjælpe med det) kommer opskriften til at ligge på siden til fri afbenyttelse, og hvem siger den skal strikkes op i dobbeltstrik? Det kunne være et almindelige halstørklæde.